Kai vaikai tampa suaugusiais

Kaip keistai reaguoja tėvai, kai galvoja, kad vaikai yra angeliukai, kad trylikamečiui sūnui rūpi tik dviratis ir gamtos mokslų projektas ar kompiuteriniai žaidimai, o vieną dieną pamato, kaip iš jo piniginės kyšo prezervatyvai. Ir kaip supyksta, nusivilia, išvadina neatsakingu – nors vertėtų pagirti. Atrodo, kad vaikų virtimas brandesniais, jų žengiami žingsniai visada nervina ir kažkiek skaudina bei gąsdina tėvus, ypač motinas. Vaiką visada norisi saugoti, pristabdyti jo vaikystę, jo nekaltą jaunystę. Nes juk tavoji prabėgo taip greitai, o dar čia dabar, neduok dieve, ir šito neūžaugos baigia prabėgti. Tačiau išmintingi tėvai žino – negalima savo egoistiniais sumetimais vaikams visko drausti ar tikėtis, kad šie gyvens taip, kad pamalonintų tėvus. Reikia džiaugtis jų raida ir priimti tai kaip natūralų dalyką, o kartu ir suprasti, kad vaikai yra nepriklausomi žmonės, nors tu juos ir užauginai.

Kaip kalbėtis

Saugus lytinis brendimasDažnai tėvams kyla klausimas, kaip su vaikais pradėtis kalbėtis tomis temomis. Apskritai, ar reikia kalbėtis. Tačiau daugybė tyrimų rodo, kad vaikai jaučiasi nelabai laimingi, kai tėvai su jais nepasikalba, nes galvoja, kad vaikas tą informaciją gaus iš kažkur kitur. Jeigu vaikui paaiškiname daugybę dalykų, tai kodėl gi nepaaiškinus ir šio? Kuris iš tiesų gal jam gyvenime pravers labiau negu, pavyzdžiui, žinojimas, kur danguje yra Mažieji Grįžulo ratai, o kur Didieji. Tad kalbėtis geriausia tada, kai atrodo tinkama. Vaikai beveik visada ima patys rodyti tuos požymius, rodančius, kad jie domisi šia tema. Gal tai nebūtinai bus visur besimėtantys prezervatyvai, gal pasikeitęs žvilgsnis, o gal staiga pasibaigiantys, nutildomi pokalbiai su draugėmis, kai mama įeina į kambarį su garuojančiais sausainiais. Net jeigu pasikalbėsite per vėlai, kai vaikas jau ir taip visa tai žinos – vis tiek pasikalbėkite.

Kodėl prezervatyvai

Jeigu kalbėsitės su sūnumi, be abejo, paaiškinsite apie prezervatyvus. Apie tai, kad būtina juos turėti, kad niekada negalima net pačios pradžios bandyti be apsaugos. Smulkiai atskleisite anatomiją, kur kokie skysčiai išteka ir dėl ko įmanoma apvaisinti mergaitę net dar prieš meilės scenų pabaigą. Įtikinsite jį naudoti būtent prezervatyvus. Dukrai gal kils daugiau klausimų. Kodėl ji turėtų nesutikti pabandyti be jo, arba – kodėl negalima naudoti kokių nors kitokių apsauginių priemonių. Tarkime, spiralių, tablečių, tepalų, žvakučių. Apie tai irgi pasikalbėkite ir atskleiskite visą tiesą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *