Gamindami desertus dažniausiai nesusimąstome, kad labai dažnai desertui skonį, drėgmę ir tekstūrą suteikia būtent padažas, o ne kitos deserto dalys. Taip yra su daugeliu tortų, pyragų, pudingų, pyragaičių ir kitų visiems gerai žinomų desertų. Toliau yra pateikiami penki visame pasaulyje gerai žinomi desertiniai padažai.
Custard
Custard – tai saldus padažas pagamintas iš pieno, grietinėlės, sūrio, cukraus, vanilės, kiaušinių, kartais ir miltų, kukurūzų krakmolo ar želatinos. Miltai, krakmolas, želatina ir kiaušiniai yra naudojami padažo sutirštinimui. Priklausomai nuo į jį įdėtų produktų kiekio, šis kremas gali būti skysto padažo pavidalo arba tiršto kremo pavidalo. Šio padažo paruošimas yra subtili operacija – verdant jį negalima viršyti 80° C temperatūros, kadangi tuomet kremas gali pernelyg sutirštėti. Todėl verdama yra ne tiesiogiai ant ugnies, bet naudojant garus. Custard padažas yra naudojamas daugelio desertų gamyboje, pavyzdžiui, iš jo gaminamas angliškas triufelis, kreminis pyragas, Bavarijos kremas, custardorinis tortas ir kiti.
Karamelės padažas
Karamelės padažas yra gaminamas iš karamelizuoto cukraus ir grietinėlės mišinio. Priklausomai nuo būsimo karamelės padažo paskirties galima naudoti papildomus ingredientus, tokius kaip sviestas, vaisių tyrės, likeriai ar vanilė. Kai šis padažas yra naudojamas paskaninti tokiems desertams, kaip karamelinis kremas ar sūrio apkepas, tuomet gaminant šį padažą apsiribojama tik karamelizuoto cukrus ir vandens ingredientais. Karamelės padažas naudojamas įvairiuose desertuose, ypatingai dažnai kaip ledų užpilas.
Grietinėlė
Grietinėlė yra pieno produktas gaunamas iš riebiausios pieno dalies. Kadangi grietinėlė yra lengvesnė už likusį pieną, ji nusistovi ant pieno viršaus. Kai tai įvyksta, ji tiesiog yra nuo pieno nugriebiama ir naudojama. Grietinėlė yra saldus produktas, bet ją išfermentavus tampa lengvai rūgštaus skonio. Lietuvoje fermentuota grietinėlė yra vadinama grietine. Tiek grietinėlė, tiek grietinė yra naudojamos įvairių desertinių patiekalų gamybai bei jų paskaninimui. Pavyzdžiui, grietinė yra naudojama kepant pyragus, o plakta grietinėlė patiekiama kartu su ledais, vaisiais ar uogomis.
Čankaka
Čanaka yra tipiškas Peru, Bolivijos ir Čilės šiltas, saldus padažas, pagamintas iš žalio nerafinuoto cukranendrių cukraus. Šis padažas dažnai pagardinamas apelsinų žievelėmis ir cinamonu. Čankaka padažas valgomas kartu su tokiais patiekalais kaip sopaipilla ar pikaronuose. Sopaipilla yra tam tikra aliejuje išminkyta duonos rūšis. Pikaronuose – tai tam tikra spurgų rūšis pagaminta iš moliūgų ir saldžiųjų bulvių mišinio.
Medus
Medus gali būti naudojamas kaip galutinis maisto produktas tiek kaip ingredientas įvairiems patiekalams ar padažams ruošti, tiek kaip padažas skirtas jau paruoštiems patiekalams suteikti papildomą skonį. Pavyzdžiui, Lietuvoje visiems gerai žinomas desertas yra skruzdėlynas. Skruzdėlynui pagaminti naudojami iškepti tešlos paplotėliai yra mirkomi meduje ar išvirtame medaus ir cukraus sirupe ir dedami vienas ant kito lėkštėje tol, kol sukraunamas aukštas statinys, kuris primena skruzdėlyną. Medus šiam desertui suteikia vieną iš pagrindinių skonių ir be jo šis saldusis patiekalas tikrai nebūtų toks populiarus, koks yra. Kitas labai gerai visame pasaulyje žinomas desertas, kurio be medaus ir cukraus sirupo tiesiog nebūtų įmanoma pagaminti, yra baklava.